Stranice

PČELARSKI ŽURNAL

Praktični i korisni članci su ono čemu težimo, članci koji pružaju pouzdane i korisne informacije i ulivaju sigurnost pčelarima

Prvi broj ilustrovanog časopisa za pčelarsku kulturu – Pčelarskog žurnala pojavio se oktobra 2008. godine. Izašao je iz štampe na 52 strane B5 formata, a najveći deo tiraža podelio se besplatno. Od tada pa do danas, ovaj časopis prošao je trnoviti razvojni put pun prepreka i borio se za opstanak, vođen idejom da pčelari u Srbiji i širem regionu zaslužuju pouzdan i zanimljiv savremeno koncipirani esnafski magazin.

Danas “Pčelarski žurnal” predstavlja nezaobilazno štivo svih onih koji žele da saznaju nešto više o pčelama i pčelarstvu. Na naučnopopularni, razumljiv i zanimljiv način brojnoj čitalačkoj publici predstavljamo širok opseg tema: od praktičnih pčelarskih problema i saveta, preko botanike, genetike, ekologije i gastronomije, sve do istorije, numizmatike i biznisa. Cilj nam je da budemo najpouzdaniji i najverodostojniji izvor informacija i znanja koji pčelari mogu pronaći na tržištu, a da smo na dobrom putu govore sjajne reakcije naših čitalaca, ali i činjenica da je veliki broj pčelarskih časopisa i internet portala prenosio tekstove iz Pčelarskog žurnala. Časopis izlazi kvartalno, u januaru, aprilu, julu i oktobru, obima je 52 stranice i štampan je u boji na kvalitetnom mat kuntsdruk papiru (90 g). Čitaocima je dostupan putem pretplate, kao i u slobodnoj prodaji (jedini u regionu!), na kioscima širom Srbije, BiH, Makedonije i Slovenije.
U svakom broju objavljujemo nekoliko autorskih naučnopopularnih članaka na najraznovrsnije pčelarske teme. U rubrici Pčelarska praksa, najpoznatiji pčelari obrađuju aktuelne teme iz pčelarstva. U rubrici U fokusu obrađujemo zanimljive i značajne, ali nedovoljno istražene i široj publici malo poznate teme. Iz broja u broj, u rubrici Uradi sam objavljujemo tehničkim crtežima u fotografijama bogato ilustrovane tekstove o izradi pčelarske opreme. Posebnu pažnju posvećujemo rubrici Nauka u kojoj na razumljiv i zanimljiv način iz najprestižnijih svetskih naučnih časopisa prenosimo, često, veoma teško saopštive informacije o najaktuelnijim istraživanjima. Značajan prostor posvećujemo i medonosnom bilju, bolestima pčela, apiterapiji, najinteresantnijim dešavanjima i gastronomiji. Posebno ističemo prelepe fotografije i moderan dizajn koji krase časopis.

Praktični i korisni članci su ono čemu težimo, članci koji pružaju pouzdane i korisne informacije i ulivaju sigurnost pčelarima, a pregledom arhive sajta možete se upoznati sa detaljnim sadržajem svih dosadašnjih izdanja “Pčelarskog žurnala”.

Od svojih početaka razvijali smo široku mrežu saradnika. Tesna saradnja ostvarena je sa naučnim radnicima Fakulteta veterinarske medicine  Univerziteta u Beogradu (prof. dr Zoran Stanimirović, doc. dr Jevrosima Stevanović), Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu (prof. dr Ljubiša Stanisavljević, rukovodilac Centra za biologiju pčela) i Fakulteta za poljoprivredu i hranu Univerziteta Kirilo i Metodije u Skoplju (prof. dr Hrisula Kiprijanovska, asiss. mr Aleksandar Uzunov). Za naš časopis pisali su vodeći pčelari iz Srbije i regiona, a duga lista saradnika obuhvata i dopisnike iz Nemačke (Mirosava Činčurak) i Azije (Tomaž Oštir). “Pčelarski žurnal” objavio je i nekoliko ekskluzivnih intervjua, od kojih posebno treba izdvojiti razgovor sa profesorom Jirgenom Taucom (Jurgen Tautz), slavnim nemačkim biologom i popularizatorom nauke, tvorcem avangardnog obrazovnog projekta o pčelama – HOBOS. Obiman intervju za “Pčelarski žurnal” dao je i Kim Flotum, koji poslednjih četvrt veka uređuje američki časopis “Bee Culture”, jedan od najuglednijih i najstarijih pčelarskih magazina na svetu. Pored toga, bili smo i medijski pokrovitelj VII konferencije najvećeg svetskog naučnog projekta o pčelama – COLOSS, koji okuplja preko 290 naučnika iz više od 50 zemalja na istraživanju sve učestalijeg nestajanja pčela u svetu.

Misija “Pčelarskog žurnala” jeste i popularizacija pčelarstva u široj javnosti. U prilog tome govori činjenica da smo ostvarili izuzetnu saradnju sa mnogim uglednim medijima, od koji posebno izdvajamo onu sa poznatim političkim nedeljnikom “Vreme” i televizijom B92 (emisija Znanje na poklon), ali i sa Festivalom nauke, vodećom naučnopopularnom manifestacijom u regionu.


Tokom 2012. CENTAR ZA PROMOCIJU NAUKE podržao je na Javnom pozivu „Pčelarski žurnal“ kao jedan od 88 projekata promocije nauke.

Internet portal pcelarskizurnal.blogspot.com pokrećemo s ciljem da se približimo postojećim, ali i budućim čitaocima. Otvoreni smo za sve nove predloge i sugestije. Zahvalni smo saradnicima koji sa nama učestvuju u unapređenju kvaliteta časopisa i pozivamo vas da se uključite u kreiranju sadržaja “Pčelarskog žurnala” u budućnosti.

Sajt će redovno biti ažuriran zanimljivim tekstovima, fotografijama i vestima, a vremenom ćemo uvoditi nove rubrike i objavljivati kolumne najpoznatijih pčelara. Pridružite nam se!

Dobrodošli i uživajte!

Ivan Umeljić, glavni i odgovorni urednik časopisa “Pčelarski žurnal”

PRETPLATA ZA 2015.

NOVI BROJ

ARHIVA (2008-2014)