Stranice

12. 12. 2015.

LEKCIJE IZ KOŠNICE

U aktuelnom broju Pčelarskog žurnala objavljen je izuzetan tekst po motivima nedavno objavljene knjige "Vreme pčela: lekcije iz košnice", poznatog kanadskog biologa i pčelara Marka Vinstona


“Neki smatraju da pčele mogu da stvore zavisnost, zahvaljujući sposobnosti da stimulišu opuštanje. Često ćete čuti: „Kada kročim u pčelinjak, svet nestaje. To je meditativno iskustvo. Samo uđem među pčele i miran sam.“



“Iznenađujuće je kako se izraziti strah od pčela kod dece vrlo brzo pretvara u začuđenost. Jedna naučnica navela da je, jednom prilikom, odvela decu do roja pčela i predložila im da nežno dodirnu roj – jedno dete reklo joj je da mu se čini kao da može da oseti otkucaje njegovog srca”.

“Prečesto grešimo u korist ekonomije, a na štetu ekologije. Pčele nam govore da još uvek nismo otkrili tu slatku tačku na kojoj možemo da izvučemo korist od ekosistema a da ne desetkujemo prirodu. Govore nam i da postojeći ekosistemi mogu da nam pruže ekonomsku korist, samo ako im damo šansu. Pčele predstavljaju ubedljivi dokaz da je održiva poljoprivreda praktična i dostižna.”

Stepen selekcije u slučaju pčela je gotovo zanemarljiv, a rojevi iz naših košnica vrlo lako, bez ikakve intervencije, pronalaze stanište u šupljini drveta. Krave, svinje, pilići i druge domaće životinje obično se brzo suoče sa neuspehom ako se nekud upute samostalno, bez nas.

“Mi težimo altruizmu, radnoj etici, fleksibilnosti, timskom radu i komunikaciji, što su vrhunci života u pčelinjoj zajednici, mada nam često ne uspeva da dostignemo ono što pčele rade s lakoćom.”

"Ironija našeg doživljaja pčela kao vrednih radnika je u tome što one provode većinu vremena ne radeći. Ne samo to, pčele održavaju ravnotežu rada i odmora kako bi imale snage, a zajednica balans u slučaju potrebe za preraspodelom rada. U savremenom dobu, gde je ravnoteža u radnom životu svojevrstan izazov, može nam dobro doći da naučimo tu lekciju umerenosti umesto da promovišemo ideju "vredan kao pčela"...