Stranice

21. 1. 2014.

ŠTETNI EFEKTI OKSALNE KISELINE

Oksalna kiselina je aktivni sastojak sredstava koja se koriste za suzbijanje varoe i pčele je dobro tolerišu. Ipak, sve do nedavno na prste jedne ruke mogla su da se nabroje istraživanja koja su ispitivala subletalne (štetne efekte, ali koje ne dovode do smrti) efekte akaricida na pčele. O negativnim efektima oksalne kiseline na razvoj legla 3-4 meseca nakon aplikacije pisano je još pre 15 godina. Prihvaćeno je i stanovište da dugoročno posmatrano oksalna kiselina šteti zdravlju tretirane zajednice, ali da ne dovodi do učestalije smrtnosti. 


Mnogobrojna istraživanja koja su se bavila pesticidima pokazala su na koji način subletalne doze određenih hemijskih sastojaka utiču na pčele. Između ostalog, može doći do promene u podeli rada u košnici, održavanju higijene u košnici, kao i do izraženijeg bištenja kod pčela. Neka istraživanja pokazala su da tretman pesticidima dovodi do pojačane motoričke aktivnosti i poremećaja pamćenja, kao i do skraćenja njihovog života. Efekti akaricida na dužinu života do sada su ispitivani samo u slučaju Apistana i mravlje kiseline, i nije utvrđena nikakva razlika u dužini života između tretiranih i netretiranih pčela. Efekti oksalne kiseline na dužinu života pčela do sada nisu bili opisani ni u jednom istraživanju. Nedavno je sprovedeno prvo takvo istraživanje, čiji su ciljevi formulisani kroz sledeća pitanja:

1. Da li oksalna kiselina utiče na ponašanje pčela povezano sa njihovom starošću ili na intenzitet ponašanja radilica u košnici?

2. Da li tretman oksalnom kiselinom skraćuje životni vek pčela?

Šta govore rezultati

Kada je reč o ponašanju, primećeno je da se svi modeli ponašanja povezani sa starošću pčela javljaju prirodnim redosledom. Drugim rečima, i tretirane i netretirane pčele obavljale su poslove sledećim redom. Prvo su bile negovateljice, zatim su se bavile prihvatanjem i preradom polena i meda, a u isto vreme i patroliranjem. Kod tretiranih pčela primećeno je učestalije bištenje, da su manje aktivne, kao i da se slabije posvećuju negovanju legla. Kada je reč o ostalim parametrima za testiranje ponašanja, nije bilo značajnije razlike između tretiranih i netretiranih pčela, uključujući tu i razmenu hrane (trofilaktički kontakt), higijenu u košnici, prihvatanje i preradu meda, patroliranje i početak obavljanja izletničkih poslova. Zbog toga što su se pčele tretirane oksalnom kiselinom pojačano bištile, povređujući pritom često abdomen svojim zadnjim nogicama, 24 časa nakon tretmana izvršena je kontrola da li kod mladih novoizvedenih pčela ima rezidua kiseline. Pod mikroskopom su uočeni kristali u predelu abdomena i zadnjih nogu tretiranih pčela, dok u kontrolnoj netretiranoj grupi nije bilo kristala. Zbog toga autori istraživanja pretpostavljaju, da su ovi kristali najverovatnije ostaci okslane kiseline. Pored toga, statističkom analizom dve grupe utvrđeno je da pčele koje su bile tretirane oksalnom kiselinom žive u proseku tri dana kraće od netretiranih pčela.

Objašnjenje

Tretman 3,5% procentnim rastvorom oksalne kiseline, koji odgovara dozi od 175 μg po pčeli, ima subletalne efekte na pčele. Šteta koju proizvodi tretman oksalnom kiselinom ogleda se u skraćenju života tretiranih pčela, smanjenju njihove aktivnosti, kao i u slabijem obavljanju negovateljskih poslova od strane mladih pčela. Kada je reč o smanjenju aktivnosti, slični efekti tretmana oksalnom kiselinom opisani su i u nekim ranijim istraživanjima, a poznato je da pčele na sličan način reaguju na tretman mravljom kiselinom.

Do intenzivnijeg samo-bištenja tretiranih radilica dolazi zbog toga što se na telu radilica zadržavaju rezidue oksalne kiseline, i to u obliku kristala u predelu abdomena i zadnjih nogu. Naime, kada se osuši, oksalna kiselina formira kristale čiji su ostaci uočeni na navedenim delovima tela tretiranih pčela. Osim toga, od ranije je poznato i da oksalna kiselina može da bude uzrok oštećenja organa za varenje pčela, o čemu postoje referentna naučna istraživanja.

U pčelarskoj praksi, oksalna kiselina primenjuje se tokom novembra i decembra kada u zajednici nema legla i kada je aktivnost pčela svedena na minimum. Zbog toga što se rezidue oksalne kiseline zadržavaju tokom dužeg vremena, može se očekivati da se u zajednici nađu i u proleće. Kako smatraju autori, subletalni efekti oksalne kiseline na ponašanje i dužinu života jedinki pčela, koji su dokumentovani njihovim istraživanjem, mogu se očekivati i na nivou zajednice. Ipak, oni zaključuju da (uprkos nalazima o njenom štetnom dejstvu) prednosti oksalne kiseline kao sredstva za suzbijanje varoe nadmašuju moguće negativne posledice koje njena primena može ostaviti na pčelinje zajednice i da bi ona trebala da ostane jedan oglavnih varoacida.